The 2014 Oscar ceremony is here at last, following months (and months) of film buffs engaging in debates, discussions and/or bet-making with respect to which of this year’s nominated movies, directors, acting talents, composers and other assorted technical artists will (and/or ought to be) recognized for their achievements in cinema in the year 2013.

Comedian Ellen DeGeneres is hosting the 86th Annual Academy Awards show, having previously run the 2007 version of the ceremony. No doubt, viewers will be flooding the ‘Net throughout the events’ live-airing and thereafter, weighing in with their thoughts on how good (and/or not good) DeGeneres was during her sophomore Oscar hosting stint.

We’ve now posted the full list of winners at the 86th Academy Awards ceremony below, so be sure and check through to see what you think of the final outcome.

In addition, feel free to go ahead and share your thoughts/feelings about this year’s Oscars winners in the comments section of this article – including, how you feel about the final outcome and whether or not your favorite movies were recognized (or went home empty-handed).

Best Picture

“American Hustle” Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon, Producers
“Captain Phillips” Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca, Producers
“Dallas Buyers Club” Robbie Brenner and Rachel Winter, Producers
“Gravity” Alfonso Cuarón and David Heyman, Producers
“Her” Megan Ellison, Spike Jonze and Vincent Landay, Producers
“Nebraska” Albert Berger and Ron Yerxa, Producers
“Philomena” Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward, Producers
WINNER: “12 Years a Slave” Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen and Anthony Katagas, Producers
“The Wolf of Wall Street” Leonardo DiCaprio, Emma Tillinger Koskoff, Joey McFarland, Martin Scorsese

Best Actor

Christian Bale in “American Hustle”
Bruce Dern in “Nebraska”
Leonardo DiCaprio in “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor in “12 Years a Slave”
WINNER: Matthew McConaughey in “Dallas Buyers Club”

Best Supporting Actor

Barkhad Abdi in “Captain Phillips”
Bradley Cooper in “American Hustle”
Michael Fassbender in “12 Years a Slave”
Jonah Hill in “The Wolf of Wall Street”
WINNER: Jared Leto in “Dallas Buyers Club”

Best Actress

Amy Adams in “American Hustle”
WINNER: Cate Blanchett in “Blue Jasmine”
Sandra Bullock in “Gravity”
Judi Dench in “Philomena”
Meryl Streep in “August: Osage County”

Best Supporting Actress

Sally Hawkins in “Blue Jasmine”
Jennifer Lawrence in “American Hustle”
WINNER: Lupita Nyong’o in “12 Years a Slave”
Julia Roberts in “August: Osage County”
June Squibb in “Nebraska”

Best Director

“American Hustle” David O. Russell
WINNER: “Gravity” Alfonso Cuarón
“Nebraska” Alexander Payne
“12 Years a Slave” Steve McQueen
“The Wolf of Wall Street” Martin Scorsese

Best Animated Feature

“The Croods” Chris Sanders, Kirk DeMicco and Kristine Belson
“Despicable Me 2” Chris Renaud, Pierre Coffin and Chris Meledandri
“Ernest & Celestine” Benjamin Renner and Didier Brunner
WINNER: “Frozen” Chris Buck, Jennifer Lee and Peter Del Vecho
“The Wind Rises” Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki

Best Cinematography

“The Grandmaster” Philippe Le Sourd
WINNER: “Gravity” Emmanuel Lubezki
“Inside Llewyn Davis” Bruno Delbonnel
“Nebraska” Phedon Papamichael
“Prisoners” Roger A. Deakins

Best Costume Design

“American Hustle” Michael Wilkinson
“The Grandmaster” William Chang Suk Ping
WINNER: “The Great Gatsby” Catherine Martin
“The Invisible Woman” Michael O’Connor
“12 Years a Slave” Patricia Norris

Best Documentary

“The Act of Killing”Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
“Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
“Dirty Wars” Richard Rowley and Jeremy Scahill
“The Square” Jehane Noujaim and Karim Amer
WINNER: “20 Feet from Stardom” Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers

Best Documentary – Short Subject

“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
WINNER: “The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

Best Editing

“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
WINNER: “Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

Best Foreign Language Film

“The Broken Circle Breakdown” Belgium
WINNER: “The Great Beauty” Italy
“The Hunt” Denmark
“The Missing Picture” Cambodia
“Omar” Palestine

Best Makeup/Hair

WINNER: “Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Original Score

“The Book Thief” John Williams
WINNER: “Gravity” Steven Price
“Her” William Butler and Owen Pallett
“Philomena” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks” Thomas Newman

Best Original Song

“Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone”
Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel
“Happy” from “Despicable Me 2”
Music and Lyric by Pharrell Williams
WINNER: “Let It Go” from “Frozen”
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“The Moon Song” from “Her”
Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”
Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

Best Production Design

“American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
“Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
WINNER: “The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
“Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

Best Animated Short Film

“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
WINNER: “Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

Best Live-Action Short Film

“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
WINNER: “Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

Best Sound Editing

“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
WINNER: “Gravity” Glenn Freemantle
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

Best Sound Mixing

“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
WINNER: “Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Best Visual Effects

WINNER: “Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

Best Adapted Screenplay

“Before Midnight” Written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
“Captain Phillips” Screenplay by Billy Ray
“Philomena” Screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
WINNER: “12 Years a Slave” Screenplay by John Ridley
“The Wolf of Wall Street” Screenplay by Terence Winter

Best Original Screenplay

“American Hustle” Written by Eric Warren Singer and David O. Russell
“Blue Jasmine” Written by Woody Allen
“Dallas Buyers Club” Written by Craig Borten & Melisa Wallack
WINNER: “Her” Written by Spike Jonze
“Nebraska” Written by Bob Nelson