As we edge ever closer to the biggest movie award ceremony around, the Oscars, we have another set of nominations to mull over: The 37th Annual Saturn Awards.

While the Oscars, Golden Globes and the BAFTAs tend to recognize the more “serious” films (some would say in a way that is out of touch), award ceremonies like the Saturn Awards nominate films that average moviegoers would likely champion as their favorites of the year – not to mention the ceremony also recognizes the best TV shows and DVD release the year had to offer.

Last year the Saturn Awards were dominated by a little film called Avatar (you may have heard of it), but as you’ll see below fan favorite Inception dominates things this year with a whopping nine nominations, while other popular films like Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, True Grit and Shutter Island are also receiving a lot of recognition. There are definitely a few baffling additions – like The Twilight Saga: Eclipse, Salt and Clash of the Titans in some of the major “Best” categories.

Have a look at the full list of nominees below:


Best Science Fiction Film

Hereafter (Warner Bros.)

Inception (Warner Bros.)

Iron Man 2 (Paramount/Marvel)

Never Let Me Go (Fox Searchlight)

Splice (Warner Bros.)

Tron: Legacy (Walt Disney Studios)

Best Fantasy Film

Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (20th Century Fox)

Clash of the Titans (Warner Bros.)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)

Scott Pilgrim vs. The World (Universal)

Twilight: Eclipse (Summit Entertainment)

Best Horror/Thriller Film

The American (Focus)

Black Swan (Fox Searchlight)

Kick-Ass (Lionsgate)

Let Me In (Overture/Relativity Media)

Shutter Island (Paramount)

The Wolf Man (Universal)

Best Action/Adventure Film

The Expendables (Lionsgate)

The Green Hornet (Sony)

Red (Summit Entertainment)

Robin Hood (Universal)

Salt (Sony)

True Grit (Paramount)

Unstoppable (20th Century Fox)

Best Actor

Jeff Bridges (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

George Clooney (The American) (Focus)

Leonardo DiCaprio (Inception) (Warner Bros.)

Leonardo DiCaprio (Shutter Island) (Paramount)

Robert Downey, Jr. (Iron Man 2) (Paramount/Marvel)

Ryan Reynolds (Buried) (Lionsgate)

Best Actress

Cecile De France (Hereafter) (Warner Bros.)

Angelina Jolie (Salt) (Sony)

Carey Mulligan (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)

Ellen Page (Inception) (Warner Bros.)

Natalie Portman (Black Swan) (Fox Searchlight)

Noomi Rapace (The Girl With the Dragon Tattoo) (Music Box Films)

Best Supporting Actor

Christian Bale (The Fighter) (Paramount)

Andrew Garfield (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)

Tom Hardy (Inception) (Warner Bros.)

Garrett Hedlund (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

John Malkovich (Red) (Summit Entertainment)

Mark Ruffalo (Shutter Island) (Paramount)

Best Supporting Actress

Scarlett Johansson (Iron Man 2) (Paramount)

Keira Knightley (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)

Mila Kunis (Black Swan) (Fox Searchlight)

Helen Mirren (Red) (Summit Entertainment)

Vanessa Redgrave (Letters to Juliet) (Summit Entertainment)

Jacki Weaver (Animal Kingdom) (Sony Pictures Classics)

Best Performance by a Younger Actor

Logan Lerman (Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief) (20th Century Fox)

Frankie/George McLaren (Hereafter) (Warner Bros.)

Kodi Smit McPhee (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Chloe Grace Moretz (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Will Poulter (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)

Hailee Steinfeld (True Grit) (Paramount)

Charlie Tahan (Charlie St. Cloud) (Universal)

Best Director

Darren Aronofsky (Black Swan) (Fox Searchlight)

Clint Eastwood (Hereafter) (Warner Bros.)

Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)

Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Martin Scorsese (Shutter Island) (Paramount)

David Yates (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Best Writing

Michael Arndt (Toy Story 3) (Walt Disney Studios/Pixar)

Alex Garland (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)

Mark Heyman, Andres Heinz, John McLaughlin (Black Swan) (Fox Searchlight)

Peter Morgan (Hereafter) (Warner Bros.)

Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)

Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Best Music

Daft Punk (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

Clint Eastwood (Hereafter) (Warner Bros.)

Michael Giacchino (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Gottfried Huppertz (as Conducted by Frank Strobel) (The Complete Metropolis) (Kino Lorber)

John Powell (How to Train Your Dragon) (Paramount/DWA)

Hans Zimmer (Inception) (Warner Bros.)

Best Costume

Colleen Atwood (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Milena Canonero (The Wolf Man) (Universal)

Isis Mussenden (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)

Jany Temime (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Michael Wilkinson (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

Janty Yates (Robin Hood) (Universal)

Best Make-Up

Howard Berger, Gregory Nicotero – (Splice) (Warner Bros.)

Andrew Clement, Donald J. Mowat – (Repo Men) (Universal)

Andrew Clement, Jennifer McDaniel, Tarra Day – (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Mark Coulier, Nick Dudman, Amanda Knight  (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Rick Baker, Dave Elsey – (The Wolf Man) (Universal)

Lindsay MacGowan, Shane Mahan – (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Best Production Design

Kathy Altieri (How to Train Your Dragon) (Paramount/DWA)

Dante Ferretti (Shutter Island) (Paramount)

Darren Gilford (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

Rick Heinrichs (The Wolf Man) (Universal)

Guy Hendrix (Inception) (Warner Bros.))

Robert Stromberg (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Best Special Effects

Eric Barba, Steve Preeg, Karl Denham, Nikos Kalaitzidis – (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)

Angus Bickerton, Barrie Helmsley (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)

Tim Burke, John Richardson, Nicholas Ait’Hadi, Christian Manz (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Begg- (Inception) (Warner Bros.)

Ken Ralston, Tom Peitzman, David Schaub, Carey Villegas-(Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick – (Iron Man 2) (Paramount/Marvel)

Best International Film

The Complete Metropolis (Kino Lorber)

Centurion (Magnolia Pictures)

The Girl with the Dragon Tattoo (Music Box Films)

Monsters (Magnolia Pictures)

Mother (Magnolia Pictures)

Rare Exports: A Christmas Tale (Oscilloscope Laboratories)

Best Animated Film

Despicable Me (Universal)

How to Train Your Dragon (Paramount/DWA)

Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole (Warner Bros.)

Shrek Forever After (Paramount/DWA)

Tangled (Walt Disney Studios)

Toy Story 3 (Walt Disney Studios/Pixar)


Best Network Series

Fringe (Fox)

Lost (ABC)

Smallville (CW)

Supernatural (CW)


The Vampire Diaries (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series

Breaking Bad (AMC)

The Closer (TNT)

Dexter (Showtime)

Eureka (SyFy)

Leverage (TNT)

Spartacus: Blood and Sand (Starz)

True Blood (HBO)

Best Television Presentation

Doctor Who: A Christmas Carol (BBC America)

Kung Fu Panda Holiday Special (NBC)

The Pillars of the Earth (Starz)

Sherlock (PBS)

Spartacus: Gods of the Arena (Starz)

The Walking Dead (AMC)

Best Actor in Television

Bryan Cranston (Breaking Bad) (AMC)

Matthew Fox (Lost) (ABC)

Michael C. Hall (Dexter) (Showtime)

Timothy Hutton (Leverage) (TNT)

Andrew Lincoln (The Walking Dead) (AMC)

Stephen Moyer (True Blood) (HBO)

Best Actress in Television

Sarah Wayne Callies (The Walking Dead) (AMC)

Erica Durance (Smallville) (CW)

Elizabeth Mitchell (V) (ABC)

Anna Paquin (True Blood) (HBO)

Kyra Sedgwick (The Closer) (TNT)

Anna Torv (Fringe) (Fox)

Best Supporting Actor in Television

Michael Emerson (Lost) (ABC)

John Noble (Fringe) (Fox)

Dean Norris (Breaking Bad) (AMC)

Terry O’Quinn (Lost) (ABC)

Aaron Paul (Breaking Bad) (AMC)

Lance Reddick (Fringe) (Fox)

Steven Yeun (The Walking Dead) (AMC)

Best Supporting Actress in Television

Morena Baccarin (V) (ABC)

Gina Bellman (Leverage) (TNT)

Jennifer Carpenter (Dexter) (Showtime)

Laurie Holden (The Walking Dead) (AMC)

Lucy Lawless (Spartacus: Blood and Sand) (Starz)

Beth Riesgraf (Leverage) (TNT)

Best Guest Starring Role in Television

Richard Dreyfuss (Weeds) (Showtime)

Noah Emmerich (The Walking Dead) (AMC)

Giancarlo Esposito (Breaking Bad) (AMC)

Joe Manganiello (True Blood) (HBO)

John Terry (Lost) (ABC)

Seth Gabel (Fringe) (Fox)


Best DVD Release

The Disappearance of Alice Creed (Anchor Bay)

District 13: Ultimatum (Magnolia)

The Good Heart (Magnolia)

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy (1428 Films)

The New Daughter (Anchor Bay)

The Square (Apparition)

Best DVD Special Edition

Avatar (Extended Collector’s Edition) (Fox)

Monsters (Special Edition) (Magnolia)

Red Cliff (International Version) (Magnolia)

Robin Hood (Unrated Director’s Cut) (Universal)

Salt (Deluxe Unrated Edition) (Sony)

The Wolf Man (Unrated Director’s Cut) (Universal)

Best DVD Classic Film Release

The Complete Metropolis (Kino Lorber)

Cronos (Criterion Collection)

The Exorcist (Extended Director’s Cut) (Warner)

King Kong (Warner)

Pandora and the Flying Dutchman (Deluxe Edition) (Kino Lorber

Psycho (50th Anniversary Edition) (Universal)

Best DVD Movie Collection

Alien Anthology (Fox)

Back to the Future 25th Anniversary Trilogy (Universal)

Clint Eastwood 35 Films 35 Years at Warner Bros. (Warner)

Fantomas: Five Film Collection (Kino Lorber)

Film Noir Classic Collection, Volume 5 (Warner)

Vengeance Trilogy (Tartan)

Best DVD Television Release

Lost (The Complete Sixth and Final Season) (ABC Studios)

The Six Million Dollar Man (The Complete Collection) (Time Life)

Space 1999: The Complete Season One (Blu Ray) (A & E)

Thriller: The Complete Series (Image)

The Twilight Zone (Season 1 & 2) (Blu Ray) (Image)

Voyage to the Bottom of the Sea (Season 4, Volume 2) (Fox)

I think it’s safe to say that fans are glad award ceremonies like the Saturn Awards exist – because they recognize the fun blockbusters (and other less-competent films) that the Oscars wouldn’t even give a second glance. But, at the same time, there is certainly a fair amount of the normal “award bait” films to be found on this list too – including Black Swan and The Fighter.

On the TV side of things, it’s great to see Lost still being recognized for its sixth and final season – which aired over nine months ago (in movie and TV news terms that’s more like nine years). Perhaps the Saturn Awards will give the show a farewell the Emmys failed to give it last year? Other shows I’m happy to see nominated are The Walking Dead (a no-brainer, pardon the pun), Dexter, Breaking Bad and Fringe.

As with every awards ceremony, this list contains some frankly baffling nominations such as both Clash of the Titans and The Twilight Saga: Eclipse for Best Fantasy Film, and The Wolfman receiving a nomination for Best Horror/Thriller. As much as this is about recognizing more fan-friendly films, the line has to be drawn somewhere – nominees should still be competent films (and TV shows).

Which of the nominees do you agree with (or disagree with)? What would you have nominated that isn’t on the list? Share your thoughts and opinions in the comments below.

The 37th Annual Saturn Awards will air sometime this June (exact date TBA).